Vicor Corporation V110B3V3T100BF3
V110B3V3T100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3T100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3T100BF3.pdf
Availability of V110B3V3T100BF3
QUANTITY
V110B3V3T100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3T100BF3
Internal Part NumberEIS-V110B3V3T100BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3T100BF3
Related LinksV110B3V, V110B3V3T100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3T100BF3 Details Description
Related parts for V110B3V3T100BF3
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC GATE DRIVER 4A 8-DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 5G OHM 5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
UPPER PART HOUSING BC 161.6MM datasheet.pdf
OSC MEMS 148.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf