Vicor Corporation V110B3V3T100BG
V110B3V3T100BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3T100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3T100BG.pdf
Availability of V110B3V3T100BG
QUANTITY
V110B3V3T100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3T100BG
Internal Part NumberEIS-V110B3V3T100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3T100BG
Related LinksV110B3V, V110B3V3T100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3T100BG Details Description
Related parts for V110B3V3T100BG
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.35A 5DSBGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 150 AMP MOD TIN/LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 BK 500' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HLDR MEGA NO NUTS COVER OPEN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 685MA 320 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf