Vicor Corporation V110B48C150BF3
V110B48C150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B48C150BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V110B48C150BF3.pdf
Availability of V110B48C150BF3
QUANTITY
V110B48C150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48C150BF3
Internal Part NumberEIS-V110B48C150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48C150BF3
Related LinksV110B48, V110B48C150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48C150BF3 Details Description
Related parts for V110B48C150BF3
CONN PLUG 9 POS ECONOSEAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MIXER 1.8-2.9GHZ DWN 36TQFN datasheet.pdf
PROGRAMMABLE SYSTEM ON A CHIP datasheet.pdf
RES 523K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A 2TOWER datasheet.pdf