Vicor Corporation V110B48C150BS
V110B48C150BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B48C150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V110B48C150BS.pdf
Availability of V110B48C150BS
QUANTITY
V110B48C150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48C150BS
Internal Part NumberEIS-V110B48C150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48C150BS
Related LinksV110B4, V110B48C150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48C150BS Details Description
Related parts for V110B48C150BS
MOSFET N-CH 30V 1.4A TUMT5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 30A TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.42A 183 MOHM datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST 6-PLEX datasheet.pdf
PMI IND PRESS TO TEST datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 250W datasheet.pdf