Vicor Corporation V110B48E200BL
V110B48E200BL picture photo
Mfg. Part Number
V110B48E200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V110B48E200BL.pdf
Availability of V110B48E200BL
QUANTITY
V110B48E200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48E200BL
Internal Part NumberEIS-V110B48E200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48E200BL
Related LinksV110B4, V110B48E200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48E200BL Details Description
Related parts for V110B48E200BL
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.3V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE BOOT RED datasheet.pdf
2138 SILVER 500 FT datasheet.pdf
CAP TRANSLUCIENT WHITE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
ASSY RECPT EURO TYPE C datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf