Vicor Corporation V110B48E200BS
V110B48E200BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B48E200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V110B48E200BS.pdf
Availability of V110B48E200BS
QUANTITY
V110B48E200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48E200BS
Internal Part NumberEIS-V110B48E200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48E200BS
Related LinksV110B4, V110B48E200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48E200BS Details Description
Related parts for V110B48E200BS
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 8.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf