Vicor Corporation V110B48M150BF2
V110B48M150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B48M150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V110B48M150BF2.pdf
Availability of V110B48M150BF2
QUANTITY
V110B48M150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48M150BF2
Internal Part NumberEIS-V110B48M150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48M150BF2
Related LinksV110B48, V110B48M150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48M150BF2 Details Description
Related parts for V110B48M150BF2
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 10MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W SMBG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf