Vicor Corporation V110B48M150BG3
V110B48M150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B48M150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V110B48M150BG3.pdf
Availability of V110B48M150BG3
QUANTITY
V110B48M150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48M150BG3
Internal Part NumberEIS-V110B48M150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48M150BG3
Related LinksV110B48, V110B48M150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48M150BG3 Details Description
Related parts for V110B48M150BG3
IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8-MSOP datasheet.pdf
IC SNSR TEMP/FAN PWM CTRL 16QSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 6PAC IPM 1200V 50A datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf