Vicor Corporation V110B48M200B
V110B48M200B picture photo
Mfg. Part Number
V110B48M200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V110B48M200B.pdf
Availability of V110B48M200B
QUANTITY
V110B48M200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48M200B
Internal Part NumberEIS-V110B48M200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48M200B
Related LinksV110B4, V110B48M200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48M200B Details Description
Related parts for V110B48M200B
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 24BGA datasheet.pdf
BLADE HEX 4MM 5.51" datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
800 TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf