Vicor Corporation V110B48T200BG
V110B48T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B48T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V110B48T200BG.pdf
Availability of V110B48T200BG
QUANTITY
V110B48T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48T200BG
Internal Part NumberEIS-V110B48T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48T200BG
Related LinksV110B4, V110B48T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48T200BG Details Description
Related parts for V110B48T200BG
IC REG BUCK 1.8V 0.6A 10-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SSR GNR 22.5MM 480VAC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 14A DPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
BOX STEEL BLACK 10"L X 8"W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf