Vicor Corporation V110B5E150B
V110B5E150B picture photo
Mfg. Part Number
V110B5E150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V110B5E150B.pdf
Availability of V110B5E150B
QUANTITY
V110B5E150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5E150B
Internal Part NumberEIS-V110B5E150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5E150B
Related LinksV110B, V110B5E150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5E150B Details Description
Related parts for V110B5E150B
IC TRANSISTOR ARRAY UHF 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMC datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf