Vicor Corporation V110B5E150B2
V110B5E150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B5E150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V110B5E150B2.pdf
Availability of V110B5E150B2
QUANTITY
V110B5E150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5E150B2
Internal Part NumberEIS-V110B5E150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5E150B2
Related LinksV110B5, V110B5E150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5E150B2 Details Description
Related parts for V110B5E150B2
CONVERTER DC-DC 20W +5V/-5V DUAL datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL54210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf