Vicor Corporation V110B5H100BL
V110B5H100BL picture photo
Mfg. Part Number
V110B5H100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V110B5H100BL.pdf
Availability of V110B5H100BL
QUANTITY
V110B5H100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5H100BL
Internal Part NumberEIS-V110B5H100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5H100BL
Related LinksV110B5, V110B5H100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5H100BL Details Description
Related parts for V110B5H100BL
IC SUPERVISOR MPU 2.93V WD 8DIP datasheet.pdf
IC AMP GPS LO NOISE SHDN 2X2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 400A 600V datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
SNAPPER HOSE CLAMP WHITE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf