Vicor Corporation V110B5M150BN3
V110B5M150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B5M150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V110B5M150BN3.pdf
Availability of V110B5M150BN3
QUANTITY
V110B5M150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5M150BN3
Internal Part NumberEIS-V110B5M150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5M150BN3
Related LinksV110B5, V110B5M150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5M150BN3 Details Description
Related parts for V110B5M150BN3
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 15.5-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC FIFO 512X9 SYNC 10NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.412 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf