Vicor Corporation V110B8T150BG
V110B8T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B8T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8T150BG.pdf
Availability of V110B8T150BG
QUANTITY
V110B8T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8T150BG
Internal Part NumberEIS-V110B8T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8T150BG
Related LinksV110B8, V110B8T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8T150BG Details Description
Related parts for V110B8T150BG
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 86A TO268 datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20 MADC OUT 1PHASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 6A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf