Vicor Corporation V110B8T150BL3
V110B8T150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B8T150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8T150BL3.pdf
Availability of V110B8T150BL3
QUANTITY
V110B8T150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8T150BL3
Internal Part NumberEIS-V110B8T150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8T150BL3
Related LinksV110B8, V110B8T150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8T150BL3 Details Description
Related parts for V110B8T150BL3
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MICRO 100C P 48" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 16A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf