Vicor Corporation V110C3V3T50BG3
V110C3V3T50BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3T50BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3T50BG3.pdf
Availability of V110C3V3T50BG3
QUANTITY
V110C3V3T50BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3T50BG3
Internal Part NumberEIS-V110C3V3T50BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3T50BG3
Related LinksV110C3V, V110C3V3T50BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3T50BG3 Details Description
Related parts for V110C3V3T50BG3
BIT SET ASSORT W/CASE 24PC datasheet.pdf
HEAT SINK 17MM X 17MM X 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 47M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-12VOU datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.0V OD SSOP3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf