Vicor Corporation V110C5M75BF3
V110C5M75BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C5M75BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5M75BF3.pdf
Availability of V110C5M75BF3
QUANTITY
V110C5M75BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5M75BF3
Internal Part NumberEIS-V110C5M75BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5M75BF3
Related LinksV110C5, V110C5M75BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5M75BF3 Details Description
Related parts for V110C5M75BF3
IC 2DVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
RELAY START/STOP 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 120KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK CLAMP ASSY MIN BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT SKT datasheet.pdf