Vicor Corporation V110C8T75BL2
V110C8T75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8T75BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8T75BL2.pdf
Availability of V110C8T75BL2
QUANTITY
V110C8T75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8T75BL2
Internal Part NumberEIS-V110C8T75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8T75BL2
Related LinksV110C8, V110C8T75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8T75BL2 Details Description
Related parts for V110C8T75BL2
CONN RCPT .100" 46POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SOIC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC BUFF/RCVR DIFF QUAD 32TQFP datasheet.pdf
WIFI 802.11B/G SYSTEM 44QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 100POS DR DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 2.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf