Littelfuse V120ZS4P
V120ZS4P picture photo
Mfg. Part Number
V120ZS4P
Brief Description
VARISTOR 108V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V120ZS4P.pdf
Availability of V120ZS4P
QUANTITY
V120ZS4P Order Process
Ship out your order
Specifications of V120ZS4P
Internal Part NumberEIS-V120ZS4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)108V
Varistor Voltage (Typ)120V
Varistor Voltage (Max)132V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts75VAC
Maximum DC Volts102VDC
Energy12J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V120ZS4P
Related LinksV120, V120ZS4P Datasheet, Littelfuse Distributor
V120ZS4P Details Description
Related parts for V120ZS4P
RELAY REED 3PST 500MA 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC 1.5KA datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CABLE POCL SDR SDR 300CM GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
HAN YELLOCK REMOVAL TOOL METAL datasheet.pdf
CAP FILM 780UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf