| Internal Part Number | EIS-V140LA5P | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LA | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 198V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 220V | |
| Varistor Voltage (Max) | 242V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 140VAC | |
| Maximum DC Volts | 180VDC | |
| Energy | 22J | |
| Package / Case | Disc 10mm | |