Littelfuse V140LC5PX2855
V140LC5PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V140LC5PX2855
Brief Description
VARISTOR 198V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V140LC5PX2855.pdf
Availability of V140LC5PX2855
QUANTITY
V140LC5PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V140LC5PX2855
Internal Part NumberEIS-V140LC5PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy22J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V140LC5PX2855
Related LinksV140LC, V140LC5PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V140LC5PX2855 Details Description
Related parts for V140LC5PX2855
RES SMD 360 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 16SOIC datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLK 10/PACK datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 SQ datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf