Vicor Corporation V150A12H500BN3
V150A12H500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A12H500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V150A12H500BN3.pdf
Availability of V150A12H500BN3
QUANTITY
V150A12H500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12H500BN3
Internal Part NumberEIS-V150A12H500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12H500BN3
Related LinksV150A12, V150A12H500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12H500BN3 Details Description
Related parts for V150A12H500BN3
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 6.2MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 18POS datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf