Vicor Corporation V150A15E400BS3
V150A15E400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15E400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V150A15E400BS3.pdf
Availability of V150A15E400BS3
QUANTITY
V150A15E400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15E400BS3
Internal Part NumberEIS-V150A15E400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15E400BS3
Related LinksV150A15, V150A15E400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15E400BS3 Details Description
Related parts for V150A15E400BS3
IC OPAMP JFET 5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC SW SMART QUAD LOSIDE DSO-20 datasheet.pdf
FOPC,BOA,1.5DB,SC/UPC,SM,BP datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 2.5A datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf