Vicor Corporation V150A24E500BS
V150A24E500BS picture photo
Mfg. Part Number
V150A24E500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V150A24E500BS.pdf
Availability of V150A24E500BS
QUANTITY
V150A24E500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24E500BS
Internal Part NumberEIS-V150A24E500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24E500BS
Related LinksV150A2, V150A24E500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24E500BS Details Description
Related parts for V150A24E500BS
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 10.29MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 06CKT datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR NCN5120 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 65A TO-220 datasheet.pdf