Vicor Corporation V150A24T400BF2
V150A24T400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A24T400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V150A24T400BF2.pdf
Availability of V150A24T400BF2
QUANTITY
V150A24T400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24T400BF2
Internal Part NumberEIS-V150A24T400BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24T400BF2
Related LinksV150A24, V150A24T400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24T400BF2 Details Description
Related parts for V150A24T400BF2
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 datasheet.pdf
EZDSP STARTR KIT FOR TMS320F8044 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 65MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
POT 25K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf