Vicor Corporation V150A24T400BL3
V150A24T400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A24T400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V150A24T400BL3.pdf
Availability of V150A24T400BL3
QUANTITY
V150A24T400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24T400BL3
Internal Part NumberEIS-V150A24T400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24T400BL3
Related LinksV150A24, V150A24T400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24T400BL3 Details Description
Related parts for V150A24T400BL3
IC OFFLINE CTRLR PWM PROG 20PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 20POS datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS .050" SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 300MA TO-92 datasheet.pdf
SW 0.1A LEVER SPST-NO .187 QC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP CER 680PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf