Vicor Corporation V150A28M500B3
V150A28M500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A28M500B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V150A28M500B3.pdf
Availability of V150A28M500B3
QUANTITY
V150A28M500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A28M500B3
Internal Part NumberEIS-V150A28M500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A28M500B3
Related LinksV150A2, V150A28M500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A28M500B3 Details Description
Related parts for V150A28M500B3
FIXED IND 330NH 27A 0.51 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR AS5263 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 143MHZ 60BGA datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS datasheet.pdf