Vicor Corporation V150A36C400BN
V150A36C400BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A36C400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V150A36C400BN.pdf
Availability of V150A36C400BN
QUANTITY
V150A36C400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36C400BN
Internal Part NumberEIS-V150A36C400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36C400BN
Related LinksV150A3, V150A36C400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36C400BN Details Description
Related parts for V150A36C400BN
CONN PLUG 6POS FREE HANGING datasheet.pdf
TOOL JIG SHIELD CASE FIXING datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 13POS GOLD WW datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 13POS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 64POS datasheet.pdf