Vicor Corporation V150A36E500BG3
V150A36E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A36E500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V150A36E500BG3.pdf
Availability of V150A36E500BG3
QUANTITY
V150A36E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36E500BG3
Internal Part NumberEIS-V150A36E500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36E500BG3
Related LinksV150A36, V150A36E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36E500BG3 Details Description
Related parts for V150A36E500BG3
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
762 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf