Vicor Corporation V150A3V3E264B
V150A3V3E264B picture photo
Mfg. Part Number
V150A3V3E264B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V150A3V3E264B.pdf
Availability of V150A3V3E264B
QUANTITY
V150A3V3E264B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A3V3E264B
Internal Part NumberEIS-V150A3V3E264B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A3V3E264B
Related LinksV150A3, V150A3V3E264B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A3V3E264B Details Description
Related parts for V150A3V3E264B
RES SMD 137K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TVSOP datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 36MICRO-X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -46DB datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 2POS .100 DUAL datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT DUAL 2MM 26POS datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 75MM datasheet.pdf