Vicor Corporation V150A48C400BF2
V150A48C400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48C400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48C400BF2.pdf
Availability of V150A48C400BF2
QUANTITY
V150A48C400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48C400BF2
Internal Part NumberEIS-V150A48C400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48C400BF2
Related LinksV150A48, V150A48C400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48C400BF2 Details Description
Related parts for V150A48C400BF2
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 420MA 980 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 16MM 2POS IP67 WSCKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN JUMPER SHORTING GOLD RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf