Vicor Corporation V150A48T400BG2
V150A48T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48T400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48T400BG2.pdf
Availability of V150A48T400BG2
QUANTITY
V150A48T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48T400BG2
Internal Part NumberEIS-V150A48T400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48T400BG2
Related LinksV150A48, V150A48T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48T400BG2 Details Description
Related parts for V150A48T400BG2
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 65W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 25.5W datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 200V CHAS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf