Vicor Corporation V150A5M300BF
V150A5M300BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A5M300BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5M300BF.pdf
Availability of V150A5M300BF
QUANTITY
V150A5M300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5M300BF
Internal Part NumberEIS-V150A5M300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5M300BF
Related LinksV150A5, V150A5M300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5M300BF Details Description
Related parts for V150A5M300BF
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS 1MM SLD datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR RRI SGL SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 600MA 548 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
BOARD DEV NUCLEO STM32-F0 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf