Vicor Corporation V150A5M300BF
V150A5M300BF picture photo
Mfg. Part Number
V150A5M300BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V150A5M300BF.pdf
Availability of V150A5M300BF
QUANTITY
V150A5M300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5M300BF
Internal Part NumberEIS-V150A5M300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5M300BF
Related LinksV150A5, V150A5M300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5M300BF Details Description
Related parts for V150A5M300BF
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SSD 56GB SCSI datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 4V 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf