Vicor Corporation V150B15T150BG
V150B15T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B15T150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V150B15T150BG.pdf
Availability of V150B15T150BG
QUANTITY
V150B15T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15T150BG
Internal Part NumberEIS-V150B15T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15T150BG
Related LinksV150B1, V150B15T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15T150BG Details Description
Related parts for V150B15T150BG
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
107LF 10.8MM RT ANG PIN 4/5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN SOCKT 180POS STR .050" GOLD datasheet.pdf
SERIAL PORT ADAPTER BLUETOOTH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 0.1% 5W datasheet.pdf
REDUCING BRIDGE 2POS RED datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf