Vicor Corporation V150B24C250BG3
V150B24C250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24C250BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24C250BG3.pdf
Availability of V150B24C250BG3
QUANTITY
V150B24C250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24C250BG3
Internal Part NumberEIS-V150B24C250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24C250BG3
Related LinksV150B24, V150B24C250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24C250BG3 Details Description
Related parts for V150B24C250BG3
Crystal 7.6800MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
VARISTOR 297V 1.75KA DISC 9MM datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 8MA 15VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 6-4 SILVER 7' datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLXR 2:1 3GHZ 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf