Vicor Corporation V150B24E150BL3
V150B24E150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E150BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24E150BL3.pdf
Availability of V150B24E150BL3
QUANTITY
V150B24E150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E150BL3
Internal Part NumberEIS-V150B24E150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E150BL3
Related LinksV150B24, V150B24E150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E150BL3 Details Description
Related parts for V150B24E150BL3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRAIGHT .50" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT HARDWARE S2403BH datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT PNL MNT 16POS PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 70V SMBG datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 3 POS SCREW datasheet.pdf