Vicor Corporation V150B24E250BN
V150B24E250BN picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E250BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24E250BN.pdf
Availability of V150B24E250BN
QUANTITY
V150B24E250BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E250BN
Internal Part NumberEIS-V150B24E250BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E250BN
Related LinksV150B2, V150B24E250BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E250BN Details Description
Related parts for V150B24E250BN
RES SMD 5.1K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 SC70-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.35A D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3+PE INLINE RA SKT datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf