Vicor Corporation V150B24M150BL2
V150B24M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24M150BL2.pdf
Availability of V150B24M150BL2
QUANTITY
V150B24M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24M150BL2
Internal Part NumberEIS-V150B24M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24M150BL2
Related LinksV150B24, V150B24M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24M150BL2 Details Description
Related parts for V150B24M150BL2
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NC 16A QC TERM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
REG SW WIDE-VIN 1.5A ADJ HRZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf