Vicor Corporation V150B36C250BG
V150B36C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B36C250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36C250BG.pdf
Availability of V150B36C250BG
QUANTITY
V150B36C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36C250BG
Internal Part NumberEIS-V150B36C250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36C250BG
Related LinksV150B3, V150B36C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36C250BG Details Description
Related parts for V150B36C250BG
RES SMD 464K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 25MM datasheet.pdf
CONN R/A PLUG COAX datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 3.38" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf