Vicor Corporation V150B36C250BS
V150B36C250BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B36C250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36C250BS.pdf
Availability of V150B36C250BS
QUANTITY
V150B36C250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36C250BS
Internal Part NumberEIS-V150B36C250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36C250BS
Related LinksV150B3, V150B36C250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36C250BS Details Description
Related parts for V150B36C250BS
IDC CABLE- APR20A/ AE20M / APR20 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULT 50MHZ TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
2P ST-TIMER GEH datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 15POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 5W 3921 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 11 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf