Vicor Corporation V150B36H250BL
V150B36H250BL picture photo
Mfg. Part Number
V150B36H250BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36H250BL.pdf
Availability of V150B36H250BL
QUANTITY
V150B36H250BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36H250BL
Internal Part NumberEIS-V150B36H250BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36H250BL
Related LinksV150B3, V150B36H250BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36H250BL Details Description
Related parts for V150B36H250BL
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE RED DIFF RA datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.12A 90 MOHM datasheet.pdf