Vicor Corporation V150B36M150BF
V150B36M150BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B36M150BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150B36M150BF.pdf
Availability of V150B36M150BF
QUANTITY
V150B36M150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36M150BF
Internal Part NumberEIS-V150B36M150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36M150BF
Related LinksV150B3, V150B36M150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36M150BF Details Description
Related parts for V150B36M150BF
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM CM OTP 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN SEALING PLUG COAX ARINC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
78K0 LF3 UPD78F0495 TEST datasheet.pdf
DAC 10BIT MICROPWR QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
3650 1008 0.56UH 5% 2K RL datasheet.pdf