Vicor Corporation V150B36M250BS2
V150B36M250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B36M250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V150B36M250BS2.pdf
Availability of V150B36M250BS2
QUANTITY
V150B36M250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B36M250BS2
Internal Part NumberEIS-V150B36M250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B36M250BS2
Related LinksV150B36, V150B36M250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B36M250BS2 Details Description
Related parts for V150B36M250BS2
IC 2.88V P-P 10% TO92-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
PAC-QTUM-RV36-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
VIP-CAB-FLK14/16/8 0M/S7 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf