Vicor Corporation V150B3V3E100BF2
V150B3V3E100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E100BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3E100BF2.pdf
Availability of V150B3V3E100BF2
QUANTITY
V150B3V3E100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E100BF2
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E100BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E100BF2
Related LinksV150B3V, V150B3V3E100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E100BF2 Details Description
Related parts for V150B3V3E100BF2
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8UMAX datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1400V Y4-M6 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 15A BU datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.32V SC-70 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG36 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
LITEPIPE 5MM AMBER TRANSP 1.33"L datasheet.pdf