Vicor Corporation V150B3V3E100BF3
V150B3V3E100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3E100BF3.pdf
Availability of V150B3V3E100BF3
QUANTITY
V150B3V3E100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E100BF3
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E100BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E100BF3
Related LinksV150B3V, V150B3V3E100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E100BF3 Details Description
Related parts for V150B3V3E100BF3
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
PSOC PROGRAM BOARD MCU 48-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PCB STANDOFF .25" 100/PK datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SSOP datasheet.pdf
USB/SERIAL CONVERTOR datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf