Vicor Corporation V150B48E150B3
V150B48E150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48E150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48E150B3.pdf
Availability of V150B48E150B3
QUANTITY
V150B48E150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48E150B3
Internal Part NumberEIS-V150B48E150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48E150B3
Related LinksV150B4, V150B48E150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48E150B3 Details Description
Related parts for V150B48E150B3
CABLE CAT5 FTP PATCHCROSSOVR 10M datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.2PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
ICL 1 OHM 20% 9A 15MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 1000' datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 34 POS datasheet.pdf