Vicor Corporation V150B48M150BF
V150B48M150BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B48M150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48M150BF.pdf
Availability of V150B48M150BF
QUANTITY
V150B48M150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48M150BF
Internal Part NumberEIS-V150B48M150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48M150BF
Related LinksV150B4, V150B48M150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48M150BF Details Description
Related parts for V150B48M150BF
TERMINAL BLOCK 7.50MM 12POS PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.7VC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8CH 12BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 12POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 3W AXIAL datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 75W 2.7A datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf