Vicor Corporation V150B48M150BL3
V150B48M150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48M150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48M150BL3.pdf
Availability of V150B48M150BL3
QUANTITY
V150B48M150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48M150BL3
Internal Part NumberEIS-V150B48M150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48M150BL3
Related LinksV150B48, V150B48M150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48M150BL3 Details Description
Related parts for V150B48M150BL3
IC CTRLR PWR DDR DUAL 5X6 18-DFN datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS 1W 16-QFN datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 300 OHM 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 10POS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 38MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
5' DB-9/RA M12 SERIAL CABLE datasheet.pdf
OKY-LTD TO1024I/O,SNGLPRO datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf